UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

04.01.2017r. studenci  Uniwersytetu Trzeciego Wieku powitali Nowy Rok wykładem wraz z prezentacją multimedialną na temat „Tradycje karnawałowe na Suwalszczyźnie”, który znakomicie przedstawiła mgr Celina Kalejta z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Pani Celina z ogromnym sentymentem przypomniała zebranym słuchaczom, że dawniej karnawał zwano zapustami. To był czas, gdy ludzie zbierali się w domach by pośpiewać , potańczyć i delektować się  smakołykami jak smażone w tłuszczu racuchy, pampuchy, pączki i chrusty zwane faworkami. W miasteczkach na ulice wychodziły korowody przebierańców, by płatać figle. W ostatki chętnie przyjmowano w domach przebierańców. Wierzono, że ich obecność przyspieszy nadejście wiosny. Ach gdzie te czasy... należy te tradycje podtrzymywać.
O karnawale nie zapominają nasi studenci. Dnia 21 stycznia odbędzie się bal karnawałowy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z tej okazji Rada Programowa ogłosiła konkurs artystyczno plastyczny na kotylion karnawałowy. Koleżanki Ela  Czerniawska Wąsowicz i Henryka Niezgoda opracowały regulaminu konkursu. Na konkurs wpłynęło 9 prac. Jury konkursu pod przewodnictwem Heleny Kozłowskiej,  etnografa Suwalskiego Ośrodka Kultury, Grażyny Filipowicz-Karp, instruktora teatralnego Suwalskiego Ośrodka Kultury i Marii Lauryn, Przewodniczącej Rady Programowej rozstrzygnęło  konkurs. I miejsce otrzymała praca Krystyny Izbickiej, dwa II miejsca zajęły prace Anny Rybarskiej i Krystyny Przełomskiej, III miejsce otrzymała praca Honoraty Żelazko. Wyróżnienia otrzymały Janina Rzadkowska, Teresa Wysocka -Kluczny, Zenobia Wiszniewska, Danuta Minkiewicz i Barbara Śniadkowska . Kotyliony zostaną wykorzystane na balu.

Słuchacze UTW mieli również ogromną przyjemność obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, który obchodzi Jubileusz 65 lecia.  Kapela pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego zaprezentowała wiązankę melodii z Suwalszczyzny, a zespół taneczny pod opieką choreografa Pani Małgorzaty Wojdełko, w  składzie osobowym z 1978r.  zwanym dzisiaj „Dinozaury” zaprezentował przyśpiewki i tańce z regionu rzeszowskiego. Brawom nie było końca.

Ania Rybarska  wraz z sekcją kulinarną   przygotowała jak tradycja karnawałowa każe  pączki i faworki, które zostały wręczone  artystom w podziękowaniu za piękny występ.

Dziękujemy  również mediom suwalskim za  informację o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

                          Muzycy z zespołu Suwalszczyzna.

                          Nagrodzeni za wykonanie przepięknych kotylionów.

                          Artyści zespołu Suwalszczyzna i Zarząd UTW.

Joomla Template - by Joomlage.com