UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Dnia 6 sierpnia 2016 roku w Suwałkach w ramach Dni Miasta Suwałki – Jarmark Kamedulski odbyła się Parada Kapeluszy uwieńczona działaniami pod hasłem „MIEDZY NAMI POKOLENIAMI – POGODNA STREFA AKTYWNYCH SENIORÓW”.
    Inicjatorem przedsięwzięcia był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach. Była to pierwsza taka inicjatywa seniorów w mieście, której celem była zmiana postrzegania seniorów, pokazanie że młodzi duchem, pełni energii ludzie są w stanie przełamać narosłe wokół stereotypy, pokazać energię i twórczość. Członkowie UTW chcą integrować środowisko seniorów suwalskich poprzez kreatywne działanie. Udział w Paradzie Kapeluszy wzięło ok 300 seniorów. UTW zaprosiło wszystkie organizacje i instytucje działające na rzecz seniorów oraz niezrzeszonych seniorów. To był głos rosnącej grupy społecznej i jej manifestacja „Jesteśmy stąd i tu dalej budujemy międzypokoleniowo wspólnie przyszłość naszego Miasta”.
    Parada rozpoczęła się po uroczystym rozpoczęciu Muralu poświęconym znamienitym obywatelom miasta t.j. M. Konopnicka, dr T. Noniewicz i Alfred Wierusz Kolwalski. Ulicami miasta uczestnicy parady na czele z Prezydentem Miasta Suwałki Czesławem Renkiewiczem wraz z orkiestrą miejską i mażoretkami przeszli do Parku Konstytucji 3 Maja. Prezydent przeciął wstęgę i otworzył działanie Pogodnej Strefy Seniora, gdzie mieszkańcy mogli uczestniczyć w różnych animacjach senioralnych :
- przystanek WNUCZĘTA – zabawy i gry stolik owe, konkursy z nagrodami, loteria fantowa oraz artystyczny makijaż;
- przystanek ZE SPIŻARNI BABCI I DZIADKA – degustacja kulinariów wg oryginalnych receptur;
- przystanek SENIORALNE POGADUCHY -  spotkanie pod parasolami przy herbatce ziołowej, na leżakach ze śpiewem piosenek przy akompaniamencie akordeonu;
- przystanek W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – gra w brydża, zabawy piłką nożną z piłkarzami I Ligowego Klubu Piłkarskiego WIGRY SUWAŁKI, specjalistyczne porady zdrowotne, CENTRUM REHABILITACJI MELIUS.
    Całość imprezy uwiecznili latający fotografowie : Katarzyna Tyczkowska (wolontariusz SRS), Teresa Kluczny i Jakub Nowiczenko – seniorzy UTW.
    Na stoisku w UTW promowane były materiały informacyjne , pismo GŁOS SENIORA z informacją o Ogólnopolskiej Karcie Seniora oraz Suwalski Program dotyczący zniżek dla seniorów 60+ - AKTYWNY SENIOR 60+.
    Na głównej scenie muszli koncertowej w Parku prezentowały swój dorobek artystyczny zespoły senioralne. Po raz pierwszy wystąpił Zespół Taneczny UTW „SREBRNE PIERWIOSNKI” w tańcu salonowym.
    Tak seniorzy suwalscy pokazali że w stanie stabilnej młodości można żyć aktywnie, pięknie i zdrowo, uprawiać hobby, uprawiać sport, modnie się ubierać oraz mieć wpływ na życie miasta. Ich doświadczenie i energia są niezbędne dla młodego pokolenia.
    Już są plany na rok 2017 UTW zaprasza na kolejną Paradę.
    

Maria Lauryn
przewodnicząca Rady Programowej UTW

Joomla Template - by Joomlage.com